مزایای پروبیوتیک ها برای بشر

پروبیوتیک ها یا باکتری های مفید به طور طبیعی دردستگاه گوارش انسان زندگی می کنند و هر چه

 جمعیت آنها بیشتر باشد، خواصشان نیز افزایش پیدا می کند.

 به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این روزها استفاده از مواد پروبیوتیک در فرآورده هایی مثل ماست، بسیار متداول شده است اما آیا واقعا این مواد برای کودکان خطری ندارند؟ متخصصان می گویند: این مواد هر چند خطری جدی را متوجه کودکان نمی کنند اما در عین حال مزایای بیشتری هم برای آنها ندارند.
در یک مطالعه جدید که در مجله «اطفال» به چاپ رسیده تاکید شده است که پروبیوتیک ها در درمان مشکلاتی مثل یبوست، کولیت های زخمی مزمن یا بیماری روده ای “Crohn” در کودکان نقشی ندارند.
به گزارش مجله آنلاین لایوساینس، این متخصصان معتقد هستند که برای آگاهی از تاثیر این مواد روی کودکان و اطفال، انجام آزمایشات و مطالعات بیشتر ضروری است. با این حال بسیاری از کارشناسان تغذیه بر این باور هستند که مصرف این مواد در دوران بزرگسالی می تواند موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش طول عمر شود.
این کارشناسان معتقدند که باکتری های پروبیوتیک با کنترل میکروارگانیسم های بیماری زا سبب کاهش خطر ابتلا به بیماریهای ناشی از مصرف مواد غذایی می شوند.
اثرات درمانی این مواد غذایی عبارتند از:
پیشگیری از نوعی سرطان روده با کاهش غلظت مدفوعی آنزیم ها و نمک های صفراوی
تحریک و تقویت سیستم ایمنی بدن و عدم ایجاد التهاب
کاهش چربی خون و در نتیجه کاهش کلسترول خون با مصرف محصولات تخمیری لبنیات و پروبیوتیک ها
کمک به درمان و پیشگیری از بیماری های کبدی ازطریق کاهش فعالیت اوره و فرآیندهای دیگر
بهبود بیماریهای زنان معده و فشارخون و پیشگیری از این موارد با مصرف محصولات پروبیوتیک
علاوه بر اینها آکادمی اطفال در آمریکا نیز در گزارشی اعلام کرده بود: این محصولات در درمان اسهال، پیشگیری از آلرژی های خاص و اگزما یا آسم و رشد سیستم ایمنی کودکان تاثیر متعادل دارد، اما مطالعه اخیر در مجله «اطفال» این تاثیرات مثبت در کودکان را ثابت نکرده است.
با این حال، آکادمی اطفال آمریکا تاکید دارد: در اختیار نداشتن مدارک پزشکی که مفید بودن این محصولات را ثابت کند به این معنی نیست که مطالعات بالینی در آینده نمی توانند مزایای مصرف پروبیوتیک ها برای سلامت کودکان را به اثبات برسانند.

پزشکان مجرب درمانگران حکیم و ساعات حضورشان

  • 1
  • 2