سبک زندگی سالم، آمار ابتلا به سرطان را کاهش می دهد

سبک زندگی سالم و رژیم غذایی مناسب هر ساله می تواند

آمار ابتلا به سرطان  را تا ۲.۸ میلیون نفر در جهان کاهش دهد.

 به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مرکزی، صندوق تحقیقات جهانی سرطان اعلام کرد شمار ابتلا به سرطان در کمتر از یک دهه گذشته پنج برابر شده و به ۱۲ میلیون مورد در هر سال رسیده است و در کنار بیماری های مزمن دیگر مثل بیماری های قلبی، ریوی و دیابت به یکی از بزرگترین معضلات بهداشت جهانی تبدیل شده است.
در گزارشی در اجلاس سازمان ملل درباره بیماری های غیرواگیر، اعلام شد دولت ها در هر نسل تنها یک بار فرصت مقابله با موج سرطان و بیماری های مرتبط با سبک زندگی را دارند.
متخصصان بهداشت جهانی می گویند بسیاری از بیماری های غیرواگیر که شامل یک سوم سرطان های شایع نیز می شود با قطع مصرف الکل، پرهیز از سیگار، پیروی از رژیم غذایی سالم و تحرک بدنی تا حد زیادی قابل پیشگیری است. البته رسیدن به این هدف به کمک دولت ها نیاز دارد که با تبلیغات و نظارت بر صنعت غذا، تنباکو و نوشیدنی های الکلی می توان به آن نزدیک شد.
متاسفانه آگاهی های مردم در سطح جهان بسیار پایین است و بیشتر آنها هنوز نمی دانند فاکتورهایی مثل چاقی و مصرف سیگار باعث بروز بیماری سرطان می شود و در همین حال تبلیغات تلویزیونی به سمتی پیش می رود که مردم را از عادات سالم زندگی دور می کند.
بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی بیماری های غیرواگیر مثل سرطان، بیماری های قلبی عروقی و تنفسی سالانه جان ۳۶ میلیون نفر را می گیرد که در طول ۲۰ سال آینده این اپیدمی شتاب بیشتری خواهد گرفت و تا سال ۲۰۳۰ مرگ و میر بر اثر بیماری های غیرواگیر به ۵۲ میلیون نفر در سال خواهد رسید.
برخلاف این تصور که بیماری های غیرواگیر مربوط به جوامع ثروتمند است به طور نامتناسبی جوامع فقیر را تحت تاثیر قرار داده است. بیش از ۸۰ درصد مرگ ومیرها بر اثر بیماری های غیرواگیر در بین کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط است. در مورد سرطان از هر ۱۲ میلیون مورد ابتلا به سرطان ۷ میلیون مربوط به کشورهای پیشرفته است که روند آن نیز روبه افزایش است.
اجلاسی در خصوص عوامل تهدید کننده بهداشت جهانی در ۱۹ و ۲۰ سپتامبر توسط سازمان ملل در نیویورک تشکیل خواهد شد. نشستی با این گستردگی برای دومین بار است که تشکیل می شود اولین نشست از این نوع در یک دهه گذشته تشکیل شد که موضوع آن مبارزه با اچ آی وی بود.
به گفته برگزار کنندگان احتمال عدم موفقیت این اجلاس با حضور کشورهای ثروتمندی مثل آمریکا، کشورهای اروپایی و ژاپن و عدم همکاری آنها برای کاهش بار این بیماری ها وجود دارد. می توان گفت مشکل اصلی رسیدن به راه حل های جدید نیست بلکه اجرای دانسته هایی است که از قبل می دانیم.

پزشکان مجرب درمانگران حکیم و ساعات حضورشان

  • 1
  • 2