مصرف دخانیات بهبود زخم را به تاخیر می اندازد

استفاده از دخانیات روند بهبود زخم پپتیک معده و دوازدهه (اثنی عشر)

را بهتاخیر می اندازد. به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، دکتر آفاق عطریان متخصص داخلی، در این باره گفت: این موضوع که استفاده از دخانیات عوارض سوء برسیستم بدن دارد برکسی پوشیده نیست و مصرف دخانیات، از جمله سیگار و قلیان بر سیستم های بدن می تواند تاثیر منفی داشته باشد.
این متخصص داخلی با بیان این که امروزه ارتباط بسیاری از بیماری ها و سرطان ها با مصرف دخانیات به اثبات رسیده است، افزود: در سیستم گوارشی ودر بیمارانی که مبتلا به سوء هاضمه هستند می توان گفت مصرف این گونه مواد چه به صورت استنشاقی یا طرق دیگر هم در ایجاد زخم های سیستم گوارشی، تشدید برگشت اسید معده به مری و ایجاد سرطان های دستگاه گوارش موثر است همچنین در بیمارانی که دچار زخم های سیستم گوارشی هستند مصرف دخانیات بهبود زخم را به تاخیر می اندازد و پاسخ به درمان را کند می کند.
وی در پایان خاطر نشان کرد: برای بیمارانی که از سوء هاضمه رنج می برند تاکید می شود که برای پیشگیری از بیماری های گوارشی و سوء هاضمه از مصرف دخانیات پرهیز کنند و یا اگر از این مواد استفاده می کنند حتما برای افزایش تاثیر درمان و کاهش عود بیماری، به طور جدی مصرف مواد دخانی را ترک کنند

پزشکان مجرب درمانگران حکیم و ساعات حضورشان

  • 1
  • 2