بروز استرس در کودک می تواند تبعات بسیار سنگینی داشته باشد

 برخلاف تصورات والدین، کودکان می توانند حس های افراد بزرگسال

 

 را درک کنند که استرس هم نمونه بارز آن است.

شهین موسوی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه زنجان، با اشاره به این مطلب، یادآور شد: یکی از مهم ترین دلایل بروز استرس در کودکان، تعارضات خانوادگی، طلاق و تشنج است که بروز استرس در کودک و عدم تشخیص توسط والدین می تواند تبعات بسیار سنگینی را به دنبال داشته باشد.
وی با بیان اینکه کودکان زیر ۵ سال توانایی گفت وگو و انتقال استرس خود را ندارند، تصریح کرد: کودکان زیر ۵ سال با گریه، کج خلقی، جنبش فراوان و نیز دعوا و کتک کاری، استرس خود را بیان می کنند.
این روان شناس، نرفتن به دستشویی را یکی دیگر از عواض بروز استرس برشمرد و اظهار کرد: با بروز استرس، رفتارهای دوران کودکی مثل مکیدن انگشت و شب ادراری تجلی پیدا خواهد کرد که می تواند والدین و پزشکان را در تشخیص استرس کمک کند.
موسوی، ادامه داد: وقتی کودک دچار استرس شده و اختلالات روحی و جسمی در وی تجلی پیدا می کند، والدین باید در رفتار خود تجدید نظر کرده و با متانت و آرامش با کودک رفتار کنند، چرا که عصبانیت با کودکی که دچار استرس شده است، به اختلالات او دامن زده و درمان را سخت تر خواهد کرد.
این روان شناس، ایجاد فضایی ایمن را در بهبود کودک مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: با ایجاد امنیت و آرامش در فضای منزل و نیز برآورده کردن نیازهای معقولانه کودک می توان شاهد روند سریع در بهبود وی بود.
موسوی به علایم استرس در کودکان ۶ تا ۱۱ سال اشاره کرد و گفت: دل درد، حالت تهوع، تنگی نفس، بی خوابی یا کم خوابی و اختلالات غذایی و نیز دیر بهبودی بیماری در کودکان، از جمله عوارض استرس در کودکان ۶ تا ۱۱ سال است که درمان آن در گرو مراجعه به روان پزشک، مشاوره و روان شناس است

پزشکان مجرب درمانگران حکیم و ساعات حضورشان

  • 1
  • 2