تبلیغات ماهواره ای برای بلند کردن قد شما . .

یک فوق تخصص غدد، شایع ترین دلیل کوتاهی قد را ژنتیکی و بسته

به سرشت افراد دانست و گفت: این مساله در کودکان با والدین قد کوتاه طبیعی است و با هیچ دارو و آمپولی برطرف نمی شود.

دکتر «محمدرضا مهاجری تهرانی» در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به این که افزایش رشد قد در سه مرحله صورت می گیرد گفت: در دو سال اول زندگی حدود ۲۵ سانتی متر و از دو سالگی به بعد، هر سال به طور متوسط کودکان ۶ سانتی متر قد می کشند؛ اما در نزدیکی سنین بلوغ سرعت رشد قد کمتر خواهد شد.
وی افزود: با شروع دوره بلوغ یک جهش رشد قد در دختران در حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر و در پسران به طور متوسط ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر ایجاد می شود و در صفحات رشد( صفحات غضروفی استخوان) امکان افزایش قد، پس از آن وجود نخواهد داشت.
دکتر مهاجری تهرانی با بیان این که قد کودک به طور دقیق بر اساس منحنی های استاندارد رشد سنجیده می شود بیان کرد: قد و وزن کودک در این منحنی قرار داده و اگر کودک خارج از محدوده نرمال باشد بررسی های آزمایشگاهی تجویز می شود.
وی با اشاره به این که متوسط قد هر شخص با یک فرمول بر اساس قد والدینش محاسبه می شود.
وی افزود: ما با یک عکس ساده رادیوگرافی از مچ دست، سن استخوانی را تشخیص می دهیم و می بینیم قد فرد می تواند افزایش پیدا کند یا خیر.
مهاجری تهرانی در ادامه با بیان این که در کوتاهی قد سرشتی، رشد قد کودکان تا سن بلوغ کمتر از همسالانشان به نظر می رسد افزود: اما این عده در دوران بلوغ این کمبود را جبران می کنند و به حد ژنتیکی قد خود می رسند.
این فوق تخصص غدد، کم کاری تیروئید، پرکاری غده فوق کلیوی و کمبود هورمون رشد را از دیگر عوامل مهم کوتاهی قد کودکان دانست و افزود: بیماری های مزمن کلیوی، ریوی ، کبدی، نارسایی قلبی، سوء تغذیه و مصرف برخی داروها مانند کورتیکو استروئید می تواند در کوتاهی قد کودک موثر باشد.

کمبود محبت در کودکان آنها را قد کوتاه می کند
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: هم چنین کودکانی که از طرف خانواده کمتر مورد محبت قرار می گیرند و یا در شیرخوارگاه بزرگ می شوند، نسبت به همسالان خود کوتاهتر هستند.
دکتر مهاجری تهرانی با تاکید بر این که پس از تشخیص قطعی علت کوتاهی قد، باید درمان متناسب با علت، شروع شود تصریح کرد: برای مثال، اگر کودکی به علت کمبود ترشح هورمون رشد دچار کوتاهی قد شده، باید درمان در حوزه هورمون رشد را شروع کرد.
وی در ادامه درباره روش جراحی در درمان کوتاهی قد اظهارداشت: در این روش استخوان ها شکسته می شوند که عملی بسیار پرعارضه و خطرناک است و معمولا به خانواده ها توصیه نمی شود.

تبلیغات ماهواره قد مالی شرکت های سازنده را افزایش می دهد نه قد مصرف کننده را!
این فوق تخصص غدد در ادامه با ابراز تأسف از افزایش روزافزون تبلیغات شبکه های ماهواره ای در مورد افزایش قد گفت: بیشترین رشد در کودکی و نوجوانی رخ می دهد و بعد از بسته شدن صفحات رشد، افزایش قد به هیچ وجه ممکن نخواهد بود.
وی تصریح کرد: این تبلیغات بیشتر کلاهبرداری است.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان خاطرنشان کرد: برخلاف باور مردم انجام حرکات ورزشی مانند بارفیکس فقط باعث تحریک ترشح هورمون رشد در انسان می شود و خیلی در افزایش قد کارساز نیست

پزشکان مجرب درمانگران حکیم و ساعات حضورشان

  • 1
  • 2