افراد مبتلا به زخم معده بیشتر در معرض اسهال قرار دارند

افراد دریافت کننده آنتی اسید برای درمان زخم معده و زخم اثنی‌عشر

 و کسانی که انواع جراحی معده و اثنی‌عشر دارند، ریسک بالاتری برای ابتلا به اسهال دارند.

 محمد عزیزی فوق تخصص گوارش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، افزود: اسهال هنگام مسافرت شایعترین بیماری در بین افراد مسافر از مناطق غنی به مناطق فقیر در دنیا است و ۴۰ تا ۶۰ درصد مسافران به مناطق کشورهای فقیر ممکن است مبتلا به اسهال می‌شوند.
وی گفت: حملات اسهال مسافرت تقریباً همیشه سیر خوبی داشته و خود به خود محدود می‌شود و با کاهش آب بدن روبه‌رو است و در صورت کمبود آب شدید سلامت فرد به خطر می‌افتد.
این فوق تخصص گوارش اضافه کرد: اسهال مسافرت در فرم کلاسیک با دفع ۳ مرتبه یا بیشتر مدفوع شل در ۲۴ ساعت یا حداقل یکی از علائم مثل تهوع استفراغ، درد شکم و تب، خون در مدفوع همراه است.
عزیزی ادامه داد: اسهال در فرم متوسط دفع یک یا ۲ مرتبه مدفوع شل در ۲۴ ساعت با یکی از علائم تهوع، استفراغ، درد شکم و تب و خون در مدفوع همراه است یا ۲ مرتبه مدفوع شل در ۲۴ ساعت بدون علائم دیگر بروز پیدا می‌کند و اسهال در فرم خفیف عبور یک یا ۲ مرتبه مدفوع شل بدون علامت است.
وی گفت: اسهال مسافرت ممکن است علل باکتریایی، ویروسی و انگلی داشته باشد و در اکثر موارد از طریق آب و غذا منتقل می‌شوند که بیشتر از ۹۰ درصد موارد علت آن باکتریال (میکروبی) است که شیوع بیماری از محلی به محل دیگر در فصل‌های مختلف سال متفاوت است.
این فوق تخصص گوارش اضافه کرد: افراد دریافت کننده آنتی اسید برای درمان زخم معده و زخم اثنی عشر و افرادی که انواع جراحی معده و اثنی عشر دارند، ریسک بالاتری برای پیدایش اسهال دارند.
عزیزی افزود: علائم بیماری معمولاً در یک تا پنج روز از بین می‌رود و در هشت تا ۱۵درصد از بیماران علائم بیشتر از یک هفته و ۲ درصد بیشتر از یک ماه طول می‌کشد که به صورت بی‌حالی، بی‌اشتهایی، درد شکمی و همراه آن شروع ناگهانی اسهال آبکی باشد و تب خفیف ممکن است روی دهد.
وی اضافه کرد: از آنجا که علائم خود به خود محدود ‌شود، معمولاً درمان بدون اثبات علت بیماری بهبود پیدا می‌کند و اگر علائم شدید باشد یا مسمومیت بیشتر از ۴۸ تا ۷۲ ساعت طول بکشد باید کشت مدفوع و در موارد شدید مثل تب و اسهال خونی انجام شود.
این فوق تخصص گوارش گفت: درمان اسهال مسافرت شامل جایگزینی مایعات، آنتی بیوتیک و دارو کاهنده حرکت روده است که جایگزینی مایعات اساس درمان است و اکثر بیماران خود به خود بهبود یافته و علائم در طی سه تا پنج روز با جایگزینی مایعات از بین می‌رود.
عزیزی افزود: اسهال شدید با ORS درمان می‌شود و محلول مشابه با یک دوم قاشق چای‌خوری شکر و سودا در یک لیتر آب قابل تهیه است و دادن فقط مایعات خالص در اسهال حاد توصیه نمی‌شود.

پزشکان مجرب درمانگران حکیم و ساعات حضورشان

  • 1
  • 2