همه توده های پستان، سرطانی نیستند

یک فوق تخصص جراحی پستان گفت: توده های پستان در بین زنان

بسیار شایع هستند

ولی همه این توده ها سرطانی نیستند و ابتلا به آنان نباید موجب وحشت زنان شود.

دکتر نسرین السادات علوی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان افزود: برخی از توده های پستان، کیست هستند و با درمان دارویی و یا تخلیه با سوزن ظریف قابل درمان هستند. بعضی از این توده ها خوش خیم هستند و همه آن ها احتیاج به عمل جراحی ندارند و در صورت نیاز به عمل نیز عمل جراحی ساده و بدون عارضه ای خواهند داشت.
وی در ادامه گفت: بیمار برای این عمل جراحی نیاز نیست به مدت طولانی بستری شود. با این وجود به همه زنان توصیه می شود که در صورت مواجهه با علایمی مانند توده در پستان، ترشح از نوک پستان، تغییر رنگ و حالت پوست، زخم و پوسته پوسته شدن سر پستان و سفتی دائمی قسمتی از آن که پس از عادت ماهیانه از بین نمی رود به پزشک مراجعه کنند تا در صورت نیاز، اقدام لازم برای تشخیص و درمان بیماری او انجام شود.
علوی اضافه کرد: عفونت، یکی دیگر از بیماری های پستان است که در دوران شیردهی شایع تر است. درد و قرمزی پستان ازعلایم ابتلا به این بیماری است و گاهی با تب همراه است. این عارضه نیز نیاز به مراجعه سریع به پزشک و درمان دارد تا در پستان گسترش پیدا نکند.
این فوق تخصص جراحی پستان در ادامه اظهار کرد: در صورت وجود آبسه در پستان لازم است پزشک علاوه بر تجویز آنتی بیوتیک، چرک را تخلیه کند. این کار را جراح معمولاً با استفاده از سرنگ و به صورت سرپایی انجام می دهد اما در صورت آبسه وسیع و مقاوم به درمان، این تخلیه با عمل جراحی و در اطاق عمل انجام می شود.
وی با بیان اینکه زنان و دختران پس از۲۰ سالگی هر ماه یک بار در انتهای عادت ماهیانه با یک معاینه ساده وضعیت پستان هایشان را بررسی کنند، توصیه کرد: زنان از سن ۳۰ تا ۴۰ سالگی سالانه یک بار برای معاینه پستان خود به پزشک مراجعه کنند و پس از ۴۰ سالگی با صلاحدید پزشک هر یک تا دو سال یک بار ماموگرافی انجام دهند.
علوی در پایان درباره شیوع سرطان پستان در ایران اظهار کرد: آمار ابتلا به سرطان پستان در ایران در حد کشورهای با شیوع متوسط است. با این حال لازم است همه زنان درباره این بیماری و علائم آن آگاهی کافی داشته باشند تا در صورت بروز هر گونه مشکلی، سریع به پزشک مراجعه کنند چون در صورت مراجعه و اقدام به موقع، این بیماری قابل درمان است و عارضه ای برجای نمی گذارد

پزشکان مجرب درمانگران حکیم و ساعات حضورشان

  • 1
  • 2