مهمترین عوامل بروز ژنژیویت کدامند؟

ژنژیویت یکی از بیماریهای بافت لثه در اطراف دندان است که موجب

 التهاب و بروز عفونت در این بافت می شود و آن را تخریب می کند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، معمولا این بیماری با علائمی چون تورم، حساس شدن، قرمزی و نرمی لثه ها در اطراف دندانها همراه است. همچنین افراد مبتلا به این بیماری دچار علائمی مثل خونریزی لثه ها با تحریک اندک یا به صورت خودبه خودی، بوی بد دهان و تنفس و به ندرت نیز دچار تب می شوند.


سایت تخصصی ای مدیسین هلت در مطلبی در این باره آورده است: از نظر متخصصان بهداشت دهان و دندان مهمترین عواملی که موجب بروز این بیماری می شوند، عبارتند از:
تغذیه نامناسب به ویژه کمبود ویتامین ها که باعث بیماری هایی مثل اسکوربوت یا پلاگر می شوند
وجود پلاک روی دندان ها که اغلب این پلاک ها حاوی ذرات غذایی ، میکروب ها و مخاط هستند
ابتلا به بیماری های خونی مثل سرطان خون
عوارض نامطلوب دارویی مثل واکنش نسبت به داروهای تشنج
گاهی اوقات تغییرات هورمونی در بدن که برای مثال در دوران بارداری، دوران بلوغ و نیز در زمان درمان های استروئیدی، لثه ها را در برابر عفونت های باکتریایی حساس و آسیب پذیر می کنند
دیابت
عفونت ها
و بالاخره عامل اصلی و تاثیرگذار که عدم رعایت بهداشت صحیح دهان و دندان است
بنابراین گزارش، متخصصان توصیه می کنند که به منظور پیشگیری از بروز این بیماری و برای جلوگیری از تشکیل پلاک روی دندان ها، بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. توجه داشته باشید که روزانه باید از نخ دندان استفاده کرد. بعلاوه توصیه می شود که حداقل دو نوبت در سال برای معاینه کامل سلامت دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید.
همچنین همیشه سعی کنید که یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و در صورت نیاز البته با مشورت پزشک، از مکمل های ویتامینی استفاده نمایید. از خمیر دندان فلورایدداراستفاده کنید. برای جرم گیری و درمان پوسیدگی دندان مراجعات منظم به دندانپزشک را فراموش نکنید و حتما سیگار را ترک کنید.
اگر از اقدامات پیشگیرانه و یا درمان به موقع غفلت کنید، بیماری تشدید می شود تا جایی که حتی به عمل جراحی نیاز پیدا می کنید.

پزشکان مجرب درمانگران حکیم و ساعات حضورشان

  • 1
  • 2