ازدواج زود هنگام ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد

 سرطان دهانه رحم در سنین باروری بیشتر شایع است و ازدواج

زود هنگام خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد

ساغر صالح پور در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی فارس، افزود: به طور کلی ۳ درصد زنان در معرض ابتلا به بیماری سرطان دهانه رحم هستند. سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه اغلب بدون علامت است و در سنین باروری اتفاق می‌افتد اما با پیشرفت بیماری می‌توان علائمی را مشاهده کرد که شایعترین آن خونریزی غیرطبیعی است.
وی گفت: خونریزی پس از مقاربت، خونریزی غیرطبیعی قاعدگی و لکه بینی بین قاعدگی‌ها می‌تواند از نشانه‌های بروز این سرطان باشد.
وی افزود: مهمترین عوامل خطرزا و موثر در ایجاد سرطان دهانه رحم، پایین بودن سن ازدواج (کمتر از ۱۶ سالگی)، داشتن شریک‌های جنسی متعدد، داشتن شریک جنسی‌ که خود شرکای جنسی متعددی داشته باشد، پایین بودن سن در هنگام اولین بارداری، بالا بودن تعداد زایمان‌ها و ابتلا به عفونت پاپیلومای ویروس انسانی است.
صالح‌پور گفت: شناسایی راه‌های پیشگیری ابتلا به سرطان دهانه رحم و آموزش‌های لازم به بیماران می‌تواند نقش موثری در کاهش میزان ابتلا به سرطان دهانه رحم داشته باشد و بهترین راه تشخیص سرطان دهانه رحم انجام تست پاپ اسمیر است.
وی گفت: برای انجام تست پاپ اسمیر پزشک یا ماما در حین انجام معاینه دستگاه تناسلی زنان مقداری از سلول‌های مخاط دهانه رحم را بدون ایجاد درد و ناراحتی با وسیله مخصوصی برداشته و بر روی یک لام شیشه‌ای منتقل و پس از تثبیت برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می‌کند.
این متخصص زنان و فلوشیپ نازایی افزود: لام پاپ اسمیر توسط پاتولوژیست در زیر میکروسکوپ از نظر وجود سلول‌های پیش بدخیم و سرطانی بررسی شود و اگر در جواب پاپ اسمیر سلول‌های پیش بدخیم و سرطانی گزارش شود لازم است از بافت دهانه رحم نمونه برداری شود زیرا تنها با یک نمونه بافتی از دهانه رحم تشخیص قطعی سرطان دهانه رحم امکانپذیر است

پزشکان مجرب درمانگران حکیم و ساعات حضورشان

  • 1
  • 2