دیابتی های روزه دار

 روزه گرفتن برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ مشکلی ایجاد نمی کند و این افراد می توانند در ماه رمضان

  مانند دیگر افراد روزه بگیرند.

دکتر حاجیه شهبازیان در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه خوزستان، اظهار کرد: درباره روزه گرفتن، نمی توان توصیه ای یکسان به بیماران دیابتی داشت و بر اساس نوع بیماری، توصیه پزشک به بیمار نیز متفاوت خواهد بود.
وی افزود: افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، افرادی که قند خونشان با رژیم غذایی و ورزش کنترل می شود و همچنین افرادی که از داروهای کنترل کننده قند خون استفاده می کنند مشکلی برای روزه گرفتن ندارند و می توانند مانند افراد عادی روزه بگیرند.
شهبازیان تصریح کرد: آن دسته از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که از داروهای کاهش دهنده قند خون استفاده می کنند برای روزه گرفتن با محدودیت مواجه هستند و ممکن است با مشکل مواجه شوند.
این متخصص غدد خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از بروز مشکل در این افراد توصیه می شود دو سوم داروهای خود را هنگام افطار و یک سوم را هنگام سحر مصرف کنند، زیرا احتمال افت قند خون به دلیل روزه گرفتن در این افراد وجود دارد.
وی ادامه داد: بیماران تحت درمان با انسولین نمی توانند روزه بگیرند، زیرا احتمال افت ناگهانی قند خون در این افراد بسیار زیاد است. در صورتی که یک بیمار دیابتی تحت درمان با انسولین اصرار به روزه گرفتن داشته باشد باید میزان انسولین دریافتی، به ویژه در وقت سحر را کاهش دهد تا در طول روز به افت شدید قند خون مبتلا نشود.
شهبازیان در ادامه تاکید کرد: به آن دسته از بیماران دیابتی که در ماه رمضان روزه می گیرند توصیه می شود در صورت مشاهده علائمی مانند افت ناگهانی قند خون، تعریق زیاد، افزایش تپش قلب، سرگیجه و کاهش هوشیاری بلافاصله افطار کنند.
این متخصص غدد توصیه کرد: افراد دیابتی نباید در وقت افطار حجم زیادی غذا مصرف کنند، بهتر است در فاصله افطار تا سحر، چهار وعده غذای سبک بخورند.
وی با بیان این که متاسفانه مصرف مواد غذایی چرب و شیرین در ماه رمضان بسیار مرسوم است، خاطرنشان کرد: بیماران دیابتی در ماه رمضان نباید از این نوع غذاها استفاده کنند، زیرا احتمال افزایش قند خون در چنین بیمارانی وجود دارد. مصرف زولبیا و بامیه به هیچ وجه توصیه نمی شود و به جای آن مصرف مقدار اندکی خرما به همراه چای در وعده افطار برای دیابتی ها مناسب تر است

پزشکان مجرب درمانگران حکیم و ساعات حضورشان

  • 1
  • 2