استرس، خستگي چشم‌ را به دنبال دارد

یک فوق تخصص پيوند قرنيه گفت: اگر در د در ناحيه چشم‌ها و يا در

اطراف ابروها باشد، احتمال اين که مربوط به چشم باشد زياد است، اگرچه ممکن است دليل ديگري نيز داشته باشد.

اين جراح و متخصص چشم گفت: در بررسي سردرد بايد مواردي همچون محل دقيق سردرد، سن و جنس بيمار، نوع درد (درد ضربان دار، مبهم، فشارنده)، زمان ايجاد درد و سابقه خانوادگي در نظر گرفته شود.

وي ادامه داد: مكرر بودن سردرد و همراه بودن آن با علائم عصبي و چشمي مانند قرمزي چشم و تاري ديد از ديگر مواردي است که بايد در تشخيص علت سردرد مورد توجه قرار بگيرد.

اين فوق تخصص پيوند قرنيه گفت: قرنيه و عدسي چشم، براي فوکوس تصاوير بر روي شبکيه همکاري مي‌کنند و در مواردي اين هماهنگي کافي نيست، عضلات کوچک چشم‌ها، مجبور به کار بيشتر مي‌شوند که اين مسئله موجب ايجاد خستگي و درد در چشم‌ها و تاري ديد و در نهايت ايجاد سردرد مي‌شود.

دکتر اسماعيلي ادامه داد: اين نوع سردرد با استفاده طولاني مدت از کامپيوتر و يا مطالعه طولاني و يا کارهايي که نياز به ديد دقيقي دارد ايجاد مي‌شود و با تجويز عينک مناسب و يا لنز تماسي و يا استراحت کافي، اين نوع سردرد بهبود مي‌يابد.

وي افزود: در مواردي که نمره عينک و يا فاصله کانوني عينک، صحيح نباشد نيز سردرد ايجاد مي‌شود که با اصلاح عينک بهبود مي‌يابد.

 

دکتر اسماعيلي اظهار داشت: کار دقيق چشمي به مدت طولاني مانند کار کردن مداوم با کامپيوتر حتي در مواردي هم که فرد دچار عيوب انکساري نباشد ايجاد سردرد مي‌کند.

اين فوق تخصص پيوند قرنيه با اشاره به اينکه بيماري آب سياه يکي از علل شايع نابينايي است، گفت: در بيماري آب سياه به ويژه در نوع زاويه بسته حاد که فشار چشم سريعا بالا مي‌رود، علائم قرمزي چشم، کاهش بينايي، تهوع و استفراغ، درد چشم و سر درد وجود دارد که در اين موارد با تشخيص و درمان سريع بايد مانع از آسيب ديدن عصب بينايي و بروز نابينايي شد.

وي با بيان اينکه التهاب و عفونت لايه‌هاي مختلف چشم از قرنيه، اسکلرا، عنبيه و غيره سبب درد مي‌شوند که اغلب همراه با قرمزي چشم و گاه کاهش بينايي است، ادامه داد: در زوناي چشمي گاه بيمار، چند روز درد ناحيه چشم و پيشاني دارد و سپس بثورات جلدي بروز مي‌کند.

دکتر اسماعيلي افزود: از ديگر علل سردرد التهاب عصب بينايي که اغلب علائمي مانند کاهش بينايي دارد، سبب بروز درد در پشت چشم مي‌شود که با حرکات چشم‌ها، اين نوع درد تشديد مي‌شود.

اين فوق تخصص پيوند قرنيه اظهار داشت: سردرد خوشه‌اي که اغلب در مردان جوان سيگاري با درد شديد در پشت يک چشم شروع مي‌شود و کمتر از دو ساعت طول مي‌کشد و در روزها و هفته‌هاي بعدي ادامه مي‌يابد از ديگر موارد سردرد با علل چشمي است و از علائم آن اشک ريزش، قرمزي چشم و آبريزش بيني است.

دکتر اسماعيلي با توضيح اين که در مواردي درد در ناحيه چشم بروز مي‌کند اما مرتبط با چشم‌ها نيست، گفت: به طور مثال بايد سينوزيت و التهاب دندان 32 را با بيماري چشم افتراق داد.

وي ادامه داد: ميگرن، اغلب در زنان با علائم عصبي به ويژه علائم چشمي مانند کاهش بينايي موقت و يا ديدن اشکال مختلف شروع شده، سپس درد به ناحيه سر منتقل مي‌شود و فرد چند ساعت و گاه تا چند روز درد دارد و اغلب با خوابيدن در تاريکي بهبود مي‌يابد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران اظهار داشت: ميگرن عود کننده است و مصرف بعضي از غذاها مثل شکلات، پنير کهنه، کافئين و الکل احتمال بروز حملات ميگرني را افزايش مي‌دهد.

اين فوق تخصص پيوند قرنيه گفت: در مواردي که سردرد با تهوع و استفراغ و يا علايم عصبي مانند کاهش بينايي، اختلال شنوايي همراه باشد و يا سردردهاي عود کننده و مزمن، سردردي که در ابتداي صبح باشد و يا فرد را از خواب بيدار کند و سردردي که با سرفه، عطسه و يا حرکت سر تشديد شود ضروريست علت توسط پزشک بررسي شود.

پزشکان مجرب درمانگران حکیم و ساعات حضورشان

  • 1
  • 2