بینایی سنجی

نوشته شده توسط Super User. Posted in خدمات درمانگاه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

برای توضیحات بیشتر بر روی عکس کلیک کنید

اندازه گیری میدان دید

تست کور رنگی

تجویز عینک

مشاوره بهداشت چشم

تشخیص بیماریهای چشمی

درمان انحرافات چشمی

رفع سر درد های چشمی

تغیین نمره عینک

تجویز لنز های طبی

   

تشخیص و درمان تنبلی چشم

   

 

 

 

اندازه گیری میدان دید

میدان بینایی (به انگلیسی: Visual field) که گاهی با میدان دید اشتباه گرفته می‌شود٬ میدان و محدوده‌ایست که از یک نصویر در مغز نقش می‌بندد. میدان دید هر آنچه را که در یک زمان معین باعث می شود که نور بازتاب آن٬ بر روی شبکیه قرار بگیرند٬ می باشد و سپس این ورودی توسط دستگاه بینایی، به عنوان خروجی پردازش در درون مغز تصویری ارائه می‌دهد که میدان بینایی نام دارد.

در اپتومتری و چشم پزشکی برای تعیین علت بیماری‌هایی که باعث اسکوتوما (لکه یا نقطه سیاه در میدان دید) یا حتی از دست دادن بینایی و یا کاهش حساسیت آستانه تحریک در چشم و اینکه این علت وابسته به میدان بینایی بیمار است یا نه٬ از آزمون میدان بینایی استفاده می شود.

میدان بینایی در پژوهش‌های روانشناسی درون‌نگر٬ آرایه‌ای فضایی از حواس بصری موجود برای مشاهدات است.

رنج نرمال

میدان بینایی طبیعی در انسان دارای گستردگی حدود ۶۰ درجه بسمت بینی (یا به سمت داخل) و تا ۱۰۰ درجه در سمت دور از بینی (یا به سمت خارج) در محور بینایی افقی هر چشم، و نیز حدود ۶۰ درجه روبه‌بالا و ۷۵ درجه روبه پایین در محور دید عمودی می‌باشد.

میدان بینایی و انجام آزمون برای تعیین مقدار آن در کشورهای غربی یکی از شرایط اخذ گواهینامه رانندگی است. در انگلستان، حداقل میدان بینایی مجاز برای دریافت گواهینامه رانندگی ۶۰ درجه دو طرف محور عمودی و ۲۰ درجه در بالا و پایین است.

آزمون میدان بینایی (به انگلیسی: Visual field test) در چشم‌پزشکی٬ آزمونی‌است که می‌تواند اختلال در بینایی مرکزی و محیطی که ممکن است در شرایط مختلف پزشکی مانند گلوکوم، سکته مغزی، تومورهای مغزی و یا دیگر اختلال‌های عصبی ناشی از آن باشد را تشخیص دهد.

آزمون و تست میدان بینایی را می‌توان در معاینه بالینی با درخواست از بیمار برای زل زدن به یک نقطه و ثابت نگاه داشتن چشم٬ در حالی که شیئی مانند یک خودکار را در مکان‌های گوناگون میدان بینایی وی حرکت می‌دهیم انجام داد. در این معاینه زاویه‌ای که شخص قادر به دیدن و درک شئ است را میدان بینایی وی محاسبه می‌کنیم. وقتی برای آزمون از دستگاه‌های کامپیوتری استفاده شود٬ تشخیص دقیق و قابل اعتماد خواهد بود. آزمون ماشینی توسط دستگاهی بنام پریمتر یا نیمکره‌ای که در آن نقطه‌های نور بر روی یک صفحه سفید برق می‌زنند٬ اندازه گیری می‌شود. این آزمون دو روش دارد. وقتی نقاط نورانی درون نیمکره مشاهده حرکت می‌کنند تا ناظر آنها را ببیند پریمتری کینتیک یا جنبشی(Kinetic perimetry) نام دارد و اگر جایگاه هر نقطه نورانی ثابت باشد و از مشاهده گر خواسته شود چنانچه آن نقاط را می بیند یک دکمه مخصوص را فشار دهد، پریمتری ایستا(Static perimetry) نام می‌گیرد. متداولترین روش پریمتری تحلیل‌گر میدان دید خودکار هامفری است که الگوهای آزمون مرکزی ۲۴ درجه یا ۳۰ درجه در میدان بینایی، معمولاً بیشتر استفاده می شود.

 

 

تست کور رنگی

اگرچه اختلال دید رنگ (کور رنگی) می تواند در اثر بیماری و بصورت اکتسابی حادث گردد
ولی تقریبا در غالب موارد ناشی از یک اختلال توارثی است و در بدو تولد وجود دارد.
این اختلال ژنتیکی چون غالبا وابسته به کروموزمهای جنسی است، در نتیجه میزان بروز آن در زن و مرد متفاوت
می باشد(dot) در خانواده فرد کور رنگ، افراد مونث معمولا بدون علامت هستند ولی می توانند حامل کروموزم معیوب باشند
و به نسلهای بعدی آن را انتقال دهند.
اما افراد مذکر علائم بیماری را نشان می دهند.
در جامعه حدود ۸ درصد افراد مذکر و ۵/۰ درصد افراد مونث اختلال دید رنگ دارند.

در شبکیه چشم انسان دو نوع سلول حساسه بنام سلولهای استوانه ای و سلولهای مخروطی وجود دارد.
این سلولها انرژی نورانی را تبدیل به انرژی الکتریکی می کنند و آن را از طریق عصب بینایی به مغز
مخابره می نمایند.
سلولهای مخروطی هستند که در درک رنگها نقش بازی می کنند.
سه نوع مختلف از سلولهای مخروطی وجود دارد که هر کدام از آنها به یک نوع رنگ اصلی (قرمز، سبز،
و آبی) پاسخ می دهد.
در یک فرد طبیعی هر سه نوع سلول مخروطی فعال هستند و بنابراین یک فرد طبیعی قادر به درک هر
سه نوع رنگ قرمز، سبز، و آبی و طبعا طیف کامل رنگها خواهد بود(dot)

در افرادی که اختلال دید
رنگ دارند، حداقل یک نوع از این سه نوع سلول مخروطی، بصورت ناقص یا کامل کارایی نداشته و در نتیجه
این افراد در تشخیص بعضی از رنگها دچار مشکل می گردند.

برای سادگی درک مطلب، می توان چنین در نظر گرفت که تمام افرادی که اختلال دید رنگ دارند به نوعی
در تشخیص قسمت قرمز و یا سبز طیف رنگی اشکال دارند، چرا که افرادی که در ناحیه آبی طیف مشکل
دارند، بسیار نادر هستند.

تشخیص اختلال دید رنگ یا کور رنگی از طریق انجام تست های مختلف میسر می باشد.
از آنجایی که اینگونه اختلالات دید رنگ عمدتا ارثی می باشند، درمان اساسی برای آن وجود ندارد، اما چند نکته
را باید در نظر داشت:

این افراد از بقیه جهات کاملا سالم هستند و معمولا در زندگی روزمره و عادی
هیچگاه دچار مشکل نمی گردند.

خیلی از افراد تصور می کنند که کسی کور رنگی دارد همه چیز را سیاه و سفید می بیند
در حالی که این تصور غلطی است (بیماری که کوری رنگی هر سه نوع رنگ را باهم داشته باشد بسیار
بسیار نادر است).

این افراد معمولا در نامیدن رنگهای اصلی در اجسامی که ذاتا با یک رنگ خاص هستند اشتباه نمی کنند.
فقط بعضی مواقع در افتراق سبز از قرمز یا قرمز از مشکی در کنار یکدیگر اشتباه می کنند.
بعنوان مثال فردی با کور رنگی کامل ممکن است جوراب سبز را با نوع قرمز آن اشتباه کند، یا کراوات
قرمز را جای کراوات مشکی در مراسم عزاداری استفاده کند(dot)

 

 

تجویز عینک

 

آنچه كه در ابتداي تمام نسخه هاي تجويزي توسط پزشكان و معاينه كنندگان ديده مي شود، واژه Rx مي باشد كه اين واژه به معناي موارد تجويزي است كه تمام پزشكان براي نوشتن هر نسخه، چه نسخه دارويي و چه نسخه عينك در بالا و سمت چپ نسخه مي نويسند و سپس زير آن آنچه را كه لازم است براي بيمار خود تجويز كنند، مي نويسند.

 

در يك نسخه تجويز عينك ممكن است ما قسمت هاي مختلفي را ببينيم. يك قسمت كه تجويز نمره عينك براي ديد دور مي باشد و در قسمتي ديگر نيز ممكن است تجويز عينك براي ديد نزديك يا به عبارتي عينك مطالعه را ببينيم.

 

تجويز نمره دور بيمار

 

در ابتدا بايد با دو واژه OD و OS أشنا شويم. در واقع OD مخفف كلمه لاتين Ocular Dexter به معناي چشم راست و OS مخفف Ocular Sinister و به معناي چشم چپ مي باشد، كه در نوشتن نسخه عينك براي مشخص كردن چشم راست و چپ بيمار از اين واژه ها استفاده مي شود. در صورتيكه اين دو واژه پيش از نمره عينك نوشته نشده باشند، بر طبق قرار داد نمره OD (چشم راست) را در خط بالا و نمره OS (چشم چپ) را در خط پايين مي نويسند.

 

براي تجويز نمره عينك دور بيمار، ابتدا نمره عيب انكساري بيمار كه شامل دوربيني يا نزديك بيني است نوشته مي شود كه واحد آن بر حسب ديوپتر مي باشد. بدين ترتيب كه نمره هاي مثبت مربوط به دوربيني (هايپرمتروپي) و نمره هاي با علامت منفي مربوط به نزديك بيني (مايوپي) است و معمولا جلوي عدد آن علامت D به معناي ديوپتر، يا sph يا s كه به معناي اسفريك بودن نمره است (يعني آستيگماتيسم وجود ندارد و قدرت در تمام جهات و محورها يكسان است)، مي گذارند.

براي مثال در يك فرد كه چشم راست او 1 نمره نزديك بيني و چشم چپ او 1 نمره دوربيني دارد بدين صورت نوشته مي شود :

 

OD : -1.00 sph (DS)

OS : +1.00 DS (sph)

 

درصورتيكه بيمار علاوه بر نزديك بيني يا دور بيني، عيب انكساري آستيگماتيسم نيز داشته باشد، پس از نوشتن قدرت ديوپتريك دوربيني يا نزديك بيني، يك علامت مميز (/) گذاشته، قدرت ديوپتريك آستيگماتيسم فرد را نوشته پس از آن يك علامت ضربدر مي گذاريم و محور آستيگماتيسم را مي نويسيم.

مثلا اگر در مثال قبل، بيمار در چشم راست خود علاوه بر نزديك بيني، 5/0 ديوپتر آستيگماتيسم در محور 180 درجه داشته باشد، بدين ترتيب نوشته مي شود :

 

OD : -1.00 / -0.50 × 180

 

(لازم به ذكر است كه قدرت آستيگماتيسم در اغلب موارد با علامت منفي نوشته مي شود)

پس بدين ترتيب در يك نسخه عينك براي هر چشم، ما قدرت نزديك بيني يا دوربيني و ميزان و محور آستيگماتيسم چشم فرد را مي توانيم مشاهده كنيم.

در صورتيكه فرد تنها داراي آستيگماتيسم بوده و نزديك بيني يا دوربيني نداشته باشد، به جاي نزديك بيني يا دوربيني كلمه plano نوشته مي شود كه به معناي نمره صفر است.

به طور مثال :

OD : Plano / -0.50 × 180

(كه در اينجا بيمار فقط داراي 5/0 ديوپتر آستيگماتيسم در محور 180 درجه مي باشد)

 

پس از نمره عينك فرد، ما يك كلمه اختصاري به عنوان pd مي بينيم كه معمولا عددي جلوي آن نوشته شده، pd در واقع فرم اختصاري pupillary distance مي باشد كه برابر است با فاصله بين مراكز دو مردمك چشم، كه بر حسب ميليمتر نوشته مي شود. مثلا در فردي كه فاصله بين مراكز مردمك هايش 60 ميليمتر باشد، نوشته مي شود : pd = 60 mm

 

در اين مرحله تمام اطلاعات لازم براي ساختن يك عينك ديد دور براي بيمار وجود دارد و فرد عينك ساز مي تواند با توجه به اطلاعات موجود در نسخه، شيشه عينك مورد نظر را انتخاب كرده و با انجام دادن تنظيمات لازم آن را در فريم عينك دلخواه بيمار نصب كند.

 

تجويز عينك براي ديد نزديك (عينك مطالعه) در افراد پيرچشم

 

در اينجا ما معمولا با يك كلمه Add مواجه هستيم كه Add يا Addition به معناي اضافه و هميشه يك نمره مثبت است كه براي افراد داراي پيرچشمي تجويز مي شود. ميزان Add بر حسب سن فرد و عوامل ديگر اندازه گيري شده و در نسخه نوشته مي شود. Add در واقع يك نمره مثبت اسفريكال است كه با نمره اسفريكال (دوربيني يا نزديك بيني) ديد دور جمع جبري مي شود و نمره عينك نزديك به دست مي آيد.

مثلا اگر در همان فرد مثال هاي قبل بخواهيم 2 ديوپتر Add تجويز كنيم، بدين صورت مي نويسيم :

Add = + 2.00 D sph

 

كه در اينجا در واقع نمره عينك فرد براي مطالعه برابر است با -1.00+2.00=+1.00 براي چشم راست و +1.00+2.00=+3.00 براي چشم چپ، كه البته اين مقدار اسفريكال نمره عينك نزديك فرد است و ميزان و محور آستيگماتيسم آن تغييري نمي كند و مانند دور مي باشد. البته تمام اين محاسبات توسط عينك ساز صورت مي گيرد و فرد معاينه كننده در نسخه تنها ميزان Add را مي نويسد مگر اينكه بخواهد تنها براي بيمار عينك نزديك تجويز كند كه در آن صورت معمولا بالاي نمره تجويزي نوشته مي شود : Near Glasses يا Near Correction كه به معناي عينك نزديك مي باشد. پس از نوشتن ميزان Add لازم است Npd بيمار نيز نوشته شود. Npd يا Near Pupillary Distance عبارت است از فاصله بين مراكز مردمك هاي دوچشم در هنگام نگاه به نزديك، كه هميشه Npd

در اينجا يك نسخه به عنوان مثال مي بينيم :

Rx

OD : +2.50 / -1.25 × 90

OS : +1.00 / -0.75 × 65

Pd = 66 mm

Add : +1.5 D sph

Npd = 62 mm

تفسير اين نسخه بدين صورت است كه فرد در چشم راست خود 5/2+ ديوپتر دوربيني و25/1 ديوپتر آستيگماتيسم در محور 90 درجه دارد. در چشم چپ خود نيز 1+ ديوپتر دوربيني و 75/0 ديوپتر استيگماتيسم در محور 65 درجه دارد، كه براي ساخت عينك نزديك فرد بايد به نمره دوربيني هر دوچشم او 5/1+ ديوپتر اضافه كرد. بدين ترتيب نسخه عينك نزديك او به صورت زير مي شود :

OD : +4.00 / -1.25 × 90

OS : +2.50 / -0.75 × 65

توضيح برخي واژه ها

چشم سالم (امتروپ) : در يك چشم سالم كه هيچگونه عيب انكساري خاصي نداشته باشد، پرتوهاي نور ورودي به چشم، پس از گذشتن از مسيرهاي شفاف چشم در روي شبكيه به هم رسيده و كانوني مي شوند، در نتيجه ما تصوير واضحي از آنچه را كه نگاه مي كنيم مي بينيم.

مايوپي (نزديك بيني) : به حالتي اطلاق مي شود كه پرتوهاي نوري كه به چشم وارد مي شود در جلوي شبكيه به هم برسند كه در اين حالت ديد واضح از بين مي رود. اين حالت دو دليل مي تواند داشته باشد، يكي بزرگ بودن اندازه كره چشم نسبت به اندازه طبيعي آن و ديگري زياد بودن قدرت اپتيكي چشم كه پرتوهاي ورودي را بيش از اندازه شكست داده، باعث مي شود كه پرتوها نزديكتر و جلوتر از شبكيه به هم برسند. افراد نزديك بين فواصل نزديك را بهتر و واضحتر مي بيند و ديد دور آنها دچار اشكال است. براي اصلاح اين حالت از عدسيهاي مقعر (با نمره منفي) استفاده مي شود كه با واگرا كردن پرتوهاي نور به ميزان لازم باعث مي شود پرتوها دورتر از نقطه قبل و بر روي شبكيه كانوني شوند.

هايپرمتروپي (دوربيني) : به حالتي اطلاق مي شود كه پرتوهاي نوري كه به چشم وارد مي شود در پشت شبكيه به هم برسند كه در اين حالت نيز ديد واضح از بين مي رود. اين حالت نيز دو دليل مي تواند داشته باشد، يكي كوچك بودن اندازه كره چشم نسبت به اندازه طبيعي آن و ديگري كم بودن قدرت اپتيكي چشم كه پرتوهاي ورودي را كمتر از اندازه شكست داده، باعث مي شود كه پرتوها دورتر و پشت شبكيه به هم برسند. افراد دوربين فواصل نزديك را تار مي بيند و ديد دور آنها واضحتر است. براي اصلاح اين حالت از عدسيهاي محدب (با نمره مثبت) استفاده مي شود كه با همگرا كردن پرتوهاي نور به ميزان لازم باعث مي شود پرتوها نزديكتر از نقطه قبل و بر روي شبكيه كانوني شوند.

آستيگماتيسم : در اين حالت شكل قرنيه كاملا كروي نيست و اختلاف قدرت در محورهاي مختلف چشم ديده مي شود كه معمولا در يك محور بيشترين و در يك محور كمترين قدرت را داريم، كه اختلاف بين آنها ميزان آستيگماتيسم را تعيين كرده و محور آستيگماتيسم برابر با محوريست كه قدرت بيشتري داشته و نمره كمتر (منفي تري) دارد. براي درمان اين حالت از عدسيهاي استوانه اي شكل استفاده مي شود كه تنها در يك جهت و محور خاص اعمال قدرت كرده، پرتوها را تغيير مسير داده، روي شبكيه مي اندازند.

پيرچشمي : در صورتيكه فرد احساس مي كند ديد نزديكش دچار اشكال شده و براي مطالعه و انجام دادن كارهاي نزديك خود نياز دارد آنچه را كه مي خواهد نگاه كند نسبت به قبل كمي دورتر نگه دارد تا آن را واضح ببيند، نشان دهنده بروز پيرچشمي در فرد مي باشد كه بايد براي اصلاح آن، از عينك نزديك استفاده كند. علت ايجاد پيرچشمي كاهش قدرت تطابقي مي باشد كه با افزايش سن قدرت تطابق فرد براي نگاه كردن به نزديك كاهش يافته و نمي تواند به ميزان لازم تطابق كند و تصوير را روي شبكيه خود بيندازد. تطابق در واقع افزايش قدرت عدسي مي باشد كه توسط انقباض عضلات مژگاني چشم صورت مي گيرد و خاصيت الاستيك و انعطاف پذيري عدسي چشم امكان افزايش حجم و در نتيجه قدرت عدسي را فراهم مي كند، اما هرچه سن بالاتر مي رود از ميزان الاسيته عدسي كاسته شده، قدرت تطابق كاهش مي يابد كه اين نقص توسط عدسيهاي مثبت كه به نمره چشم اضافه مي شود از بين مي رود و ديد واضح مي شود. معمولا عينك هاي مطالعه درشت نمايي ايجاد مي كنند.

در اينجا نيز تصويري از چگونگي اصلاح نزديك بيني و دوربيني توسط عدسيهاي مقعر و محدب مي بينيم. (شكل اول نشان دهنده چشم سالم است كه پرتوها مستقيم بر روي شبكيه كانوني مي شوند. شكل دوم چشم نزديك بين و اصلاح آن توسط عدسي منفي و شكل سوم چشم دوربين و اصلاح آن توسط عدسي مثبت را نشان مي دهد. پرتوهاي زردرنگ نشان دهنده پرتوهاي ورودي به چشم بدون اصلاح توسط عينك مي باشد و پرتوهاي قرمز رنگ نشان دهنده مسير ورودي پرتوها به چشم پس از گذشتن از عدسي اصلاحي است).

 

 

 

 

مشاوره بهداشت چشم

بينايي يكي از مهمترين حس‌هاي ويژه است، نه تنها به اين علت كه در ارتباط با محيط خارج از بدن نقش مهمي دارد، بلكه بيشتر از اين رو كه اختلال ديد سبب كاهش يادگيري نيز مي‌شود. فرد با حس بينايي از خود محافظت نموده، تعادل خود را حفظ كرده، قدرت خلاقيت پيدا نموده و بالاخره از ديدن محيط اطراف لذت مي‌برد.

به گزارش ايسنا، داشتن بينايي نعمت بسيار بزرگي است و اگر انتظار داريم كه چشمانمان براي تمام مدت عمر به ما خدمت كنند بايستي نهايت دقت را در مراقبت از آنها به عمل آوريم.

برخي نكات بهداشتي جهت مراقبت از چشم ها:

- همواره از مواد غذايي متناسب و حاوي ويتامين‌هاي مختلف به ويژه ويتامين A استفاده نماييد.

- ويتامين A در منابع گياهي به صورت پيش ويتامين (انواع كاروتن‌ها به ويژه بتاكاروتن) و در منابع حيواني به شكل رتينول فعال يافت مي‌شود.

- بهترين منابع حيواني ويتامين A جگر، قلوه، زرده تخم مرغ، شير پرچربي، كره، روغن كبد ماهي و ماهي‌هاي كوچك با جگر (كيلكا) مي‌باشد.

- بهترين منابع گياهي ويتامين A سبزي‌هاي با برگ سبز تيره مانند: اسفناج، كاهو، سبزي‌هاي زرد مثل هويج و كدو حلوايي، ميوه‌هاي زرد و نارنجي مثل: زردآلو، قيسي، خرمالو، نارنگي و طالبي، موز، خربزه وانواع مركبات مي‌باشد.

- خواب و استراحت كافي داشته باشيد.

- چشم‌ها را از تاثير اشعه ماوراء بنفش با استفاده از عينك‌هاي مرغوب محافظت نمائيد.

- از چشم خود در نور كافي استفاده كنيد. نور كم يا خيره كننده باعث مي‌شود كه چشم با دشواري بيشتري كار كرده و در نتيجه فشار بيشتري به آن وارد شود. در اين حالت چشم زودتر و بيشتر خسته مي‌شود.

نور خوب نوري است كه داراي روشنايي كافي بوده، خيره كننده نباشد و بطور يكسان پخش شده باشد.

- هنگام مطالعه از نور كافي استفاده كنيد. كساني كه در رختخواب به حالت نيمه نشسته و يا خوابيده در حاليكه كتاب را مقابل چشم گرفته‌اند مطالعه مي‌كنند، مي‌بايست نور لازم جهت مطالعه را طوري تنظيم نمايند كه نور از بالاي تخت ويا از چراغ كنار تخت كه كمي عقب‌تر از آن قرار گرفته است به كتاب بتابد. هيچگاه نور نبايد بطور مستقيم و از روبرو به چشم بتابد.

- پس از مطالعه مداوم براي مدت بيش از يك ساعت و نيم براي مدتي چشمان خودرا بسته و يا به ديوار سفيد و اشياء دور نگاه كنيد و يا چشمان خودرا براي مدت كوتاهي به فعاليت ديگري مشغول نمائيد، تا خستگي آن رفع گردد. اين توصيه براي رانندگان اتومبيل نيز صادق است. لذا پس از يك ساعت و نيم رانندگي مي‌بايست اتومبيل را نگهداشته و براي مدت كوتاهي به چشم‌ها استراحت داد.

- از آنجائي كه چشم‌ها به آساني آلوده مي‌گردند مي‌بايست اطراف چشم و پلك‌ها رابه دفعات شسته و با حوله نرم خشك نمود. همچنين اگر هر گونه جسم خارجي وارد چشم يا داخل پلك گردد مي‌بايست با گوشه يك دستمال تميز و با احتياط فراوان آنرا بيرون آورد. در اين حالت از ماليدن چشم خودداري نمائيد.

- چشم طبيعي و سالم احتياج به درمان ندارد لذا از بكار بردن هر گونه دارو و يا محلول‌هاي شستشوي چشم بدون دستور پزشك خودداري نمائيد.

علائم هشدار دهنده بيماريهاي چشم:

در صورت وجود هر يك از حالات زير بلافاصله به چشم پزشك مراجعه نمائيد:
- نزديك كردن اشياء به چشم جهت ديدن آنها و يا تنگ كردن چشم براي ديدن اشياء نزديك
- تمايل غير طبيعي سر به يك سمت براي ديدن اشيايي كه در روبرو قرار دارند

- مالش غير طبيعي و مداوم چشم‌ها
- هرگونه اشتباه در تشخيص رنگ‌ها
- قرينه نبودن مردمك‌هاي چشم

- بيزاري و گريز از نور
- سردردهاي غير طبيعي
- هر گونه احساس تورم در چشم

- هر گونه علامت مبني بر وجود لوچي (استرابيسم) چشم
- هر گونه علامت مبني بر اينكه فرد در برخي از ساعات روز بهتر از بقيه اوقات روز مي‌بيند.
- هر گونه احساس مبني بر دوتايي و يا در هم ديدن اشياء

- هرگونه ورم ملتحمه و يا ريزش غير عادي اشك از چشم‌ها
- هر گونه ناتواني و يا سستي عضلات چشم
- هر گونه عوارض ديگر كه موجب اختلال در ديد طبيعي گردد.

 

 

درمان انحرافات چشمی

درمان انحراف چشم راه و روش های مختلفی دارد اما در این بخش در مورد سن درمان انحراف چشم خواهیم گفت که آیا محدودیت سنی در این دوره درمان وجود داردیا نه؟انحراف چشم

انحراف چشم تازه های سلامت

دلیل بروز انحراف چشم مادرزادی یا اکتسابی است که علل اکتسابی خود به انواعی تقسیم می شوند. فلج عضلات، اشکال در اعصابی که بر عضلات چشم اثر می گذارد، کمبود دید و بیماریهای عصبی می توانند از جمله علل اکتسابی انحراف چشم باشند.

تعداد زیادی از موارد انحراف چشم با استفاده از عینک بهبود می یابد و در برخی دیگر موارد، درمان با جراحی و همچنین تجویز دارو انجام می شود.

نحوه درمان انحراف چشم

متخصصان بیماریهای چشمی با بیان این که بر اساس نوع علت، درمان انحراف چشم متفاوت است؛ میگویند:در مجموع، بیش از 95 درصد انحرافات چشمی قابل درمان هستند.

پس از درمان؛ احتمال بازگشت انحراف در چشمهایی که دید کمتری دارند، بیشتر است. در حقیقت اوج انحراف چشم به دید بیمار بستگی دارد. یعنی اگر دید چشمهای بیمار خوب باشد، احتمال برگشت انحراف بسیار کم است.

اگر انحرافات چشمی از طریق عینک و یا جراحی درمان شوند، شانس بازگشت انحراف کم خواهد شد. در مقابل، اگر دید چشمی کم باشد و حتی انحراف چشمی وجود نداشته باشد، خود کم بودن دید می تواند انحراف ایجاد کند یا موجب بازگشت انحراف شود.

هرگونه انحراف چشم ها را استرابیسم می گویند که می تواند به سمت خارج، داخل، بالا یا پایین باشد و به طورکلی، یکی از علت های مهم انحراف چشم، تروما (آسیب یا ضربه) است. گاهی هم انحراف چشم با مکانیسمی جبرانی تحت کنترل قرار دارد یعنی چشم انحراف دارد اما مغز آن را تحت کنترل نگه می دارد و خیلی ظاهر نمی شود ولی ضربه، باعث می شود انحراف چشم مشهود شود. ارث هم می تواند در بروز این حالت تاثیر داشته باشد و همین طور بیماری های مغز، تومورهای مغزی و فلج اعصاب مغزی.

انحراف چشم مادرزادی، معمولا قبل از ۶ ماهگی خود را نشان می دهند و معمولا متخصصان اصرار می کنند بیمار در سن پایین و زودتر جراحی شود و حتی ممکن است قبل از ۶ ماهگی هم این کار انجام گیرد اما بعضی اوقات لازم است صبر کنیم سن بیمار بیشتر شود و تا آن زمان دست نگه داریم چون اهداف عمل جراحی متفاوت است.

هدف درمان، بازگرداندن یا حفظ دید عمق در بیمار (برای انجام کارهای ظریف لازم است)، جلوگیری از ابتلا به تنبلی چشم و در سنین بالاتر، جلوگیری از دوبینی است. حتی بعضی بیماران به علت انحراف چشم ها سر خود را کج نگه می دارند و در این موارد هدف از جراحی، صاف شدن سر بیمار و پیشگیری از بروز مشکلات اسکلتی است.

در صورت جراحی در سنین پایین می توان امیدوار بود دید عمق بیمار برگردد. البته درمان های غیرجراحی هم وجود دارد؛ یکی از راه های اصلی درمان انحراف چشم تجویز عینک است و درمان دیگر، استفاده از منشور است که در انواع خاصی از انحراف های خفیف چشم تجویز می شود.

درمان دیگر، تمرین های چشمی است که در انواع خاصی از انحراف های چشم به کار می رود. تزریق آمپول بوتاکس داخل عضلات چشم نیز یکی دیگر از درمان های غیر جراحی استرابیسم است.

ورزش های چشمی معمولا در انحراف هایی کاربرد دارد که نقطه تقارب چشم بیمار، عقب تر از چشم طبیعی باشد و با این تمرین ها، تقارب چشم تقویت می شود. درباره این بیمار نیز باید به طور مشخص بدانیم نمره چشمش ۴ مثبت بوده یا ۴ منفی چون شماره عینک ، به خصوص اگر مثبت باشد، می تواند در ایجاد انحراف نقش داشته باشد

 

 

رفع سر درد های چشمی

سردرد مربوط به چشم معمولا عصرها و بعد از کار‌ طولانی مدت چشمی شروع می‌شود.

هنگامی که چشم عیوب انکساری داشته باشد، کم ‌کم‌ خسته می‌شود و درد آن به دور چشم، ابرو، پیشانی و سرانجام به تمام سر منتشر می‌شود.

این نوع سردرد به ندرت با سرگیجه و تهوع همراه است و بیشتر عصر و شب‌ها احساس می‌شود که در بعضی از موارد با تاری دید نیز همراه است.

پس از اتمام کار، با نگاه کردن به دوردست و استراحت، این نوع سردرد‌ کاملا بهبود می‌یابد و با رفع معایب انکساری چشم نیز که همان دوربینی، نزدیک‌بینی، آستیگمات و پیری چشم هستند، برطرف می‌شود.

در چشم‌های آستیگمات که معمولا نور از سطح قرنیه نمی‌تواند به طور یکنواخت وارد چشم شود، پدیده پراکندگی نور، چشم را خسته کرده و گیرنده‌های درد را تحریک می‌کند. سردرد ناشی از عیب آستیگماتی چشم بیشتر از بقیه است.

در دوربینی و نزدیک‌بینی چشم، عضلات مژگانی داخل کره ی چشم برای واضح شدن تصویر اجسام از نزدیک، بیش از اندازه تحت فشار قرار می‌گیرند و از آنجایی که اعصاب گیرنده درد، در این قسمت تحریک می‌شوند، این تحریکات به مغز منتقل شده و انعکاس آن به صورت سردرد و چشم‌درد بروز می کند.

تعدادی از بیماری‌های چشمی نیز که می‌توانند باعث بروز سردرد و به خصوص درد اطراف چشم شوند، شامل موارد زیر است:

خشکی چشم

خشکی چشم یکی از علت‌های بسیار شایع احساس درد و ناراحتی در اطراف چشم‌ها است که معمولا صبح‌ها بهتر است و در اواخر روز بدتر می‌شود. به علاوه انجام کارهای چشمی مثل مطالعه یا کار با کامپیوتر می‌تواند باعث بدتر شدن درد و ناراحتی در مبتلایان به این بیماری شود.

بیماری‌های قرنیه

قرنیه بافت بسیار حساسی است که تعداد زیادی اعصاب حسی در آن وجود دارد و به همین علت به درد و تحریک واکنش زیادی نشان می‌دهد. طبیعی است که تحریکات وارد شده به این بافت حساس می تواند درد شدیدی در چشم و اطراف چشم و گاهی در تمام سر ایجاد کند، مثلا ورود هر نوع جسم خارجی به داخل چشم- چه مستقیما به قرنیه بچسبد و چه در پشت پلک گیر بیفتد و باعث خراشیده شدن قرنیه شود- علاوه بر ایجاد درد و قرمزی و اشک ریزش ، معمولا باعث سردرد نیز می‌شود.

همچنین در افرادی که به علت جوشکاری یا نگاه کردن طولانی مدت به برف (مثلا در ورزش اسکی) دچار برق‌زدگی چشم‌ها می‌شوند نیز پوشش خارجی (اپی‌تلیوم) قرنیه آسیب می‌بیند و فرد علاوه بر اشک ریزش و درد چشم‌ها، دچار سردرد شدید می‌شود.

از دیگر بیماری‌های قرنیه که باعث ایجاد سردرد می‌شود، زخم قرنیه است. همچنین التهاب قرنیه یا کراتیت نیز می‌تواند باعث سردرد گردد.

یکی از بیماری‌های قرنیه که عمدتا باعث سردرد صبحگاهی مکرر می‌شود، خراش راجعه قرنیه (Recurrent Corneal Erosion) است. در این بیماری اپی تلیوم قرنیه چسبندگی کمی به بافت‌های زیرین دارد و مستعد کنده شدن است. در این حالت، خیلی از اوقات وقتی فرد مبتلا هنگام صبح چشم‌هایش را باز می‌کند، بخشی از اپی تلیوم قرنیه کنده می‌شود و علاوه بر سوزش و اشک ریزش و درد چشم، سردرد نیز در همان سمت ایجاد می‌شود.

گلوکوم (آب سیاه چشم) حاد زاویه بسته

این بیماری باعث ایجاد تاری دید، درد چشم، اشک ریزش و سردرد شدید می‌شود. تشخیص این بیماری با معاینه کامل چشمی امکان پذیر است. تشخیص این بیماری اهمیت زیادی دارد، چون می‌تواند منجر به کاهش دید دائمی شود.

التهاب داخل چشمی(Uveitis)

التهاب داخل چشمی (یووئیت) می‌تواند علاوه بر درد چشم، سردرد نیز ایجاد کند. البته در مواردی که یووئیت قسمت‌های قدامی چشم مثلا عنبیه را درگیر کرده باشد، احتمال ایجاد سردرد بیشتر است.

التهاب صلبیه (Scleritis)

التهاب صلبیه می‌تواند باعث درد شدید چشم و سردرد شود. نکته قابل توجه آن است که اگر التهاب صلبیه در بخش‌های خلفی کره چشم اتفاق بیفتد، ممکن است در ظاهر چشم تغییر خاصی ایجاد نکند، اما باعث ایجاد سردرد شدید در ناحیه پشت چشم شود.

تشخیص این بیماری از دو جهت مهم است: اول آن که این بیماری در خیلی از موارد با بیماری‌های جدی‌تر همراه است که در صورت عدم درمان مناسب می‌تواند حتی حیات فرد را تهدید کند. دوم آن که این بیماری می‌تواند منجر به آسیب جدی و حتی سوراخ شدن چشم گردد.

بیماری‌های حدقه چشم

وجود التهاب یا تومور در ناحیه پشت چشم و در داخل حدقه چشم می‌تواند باعث بروز سردرد شود.

التهاب عصب بینایی

التهاب عصب بینایی علاوه بر آن که باعث تاری دید می‌شود، می تواند با درد چشم و سردرد (به ویژه در ناحیه پشت چشم) همراه باشد. در افراد مبتلا به التهاب عصب بینایی معمولا حرکت دادن چشم باعث بدتر شدن درد می‌گردد.

زونای چشمی

این عارضه یک بیماری ویروسی است که بر اثر فعال شدن ویروس آبله مرغان در اعصاب حسی چشم اتفاق می‌افتد. علامت مشخصه زونا بروز بثورات ریز پوستی به صورت آبدانه‌های کوچک در یک زمینه ارغوانی و بنفش است که با درد شدید همراه است. معمولا درد یکی دو روز قبل از ظاهر شدن بثورات پوستی شروع می‌شود و تا مدتی پس از بروز دانه‌ها ادامه پیدا می‌کند. البته در بعضی افراد ممکن است درد ناشی از زونا حالت مزمن پیدا کند و تا ماه‌ها پس از بیماری، فرد احساس درد داشته باشد. در صورتی که زونای چشمی علاوه بر درگیری پوست اطراف چشم، بافت‌های داخل چشم را نیز درگیر کرده باشد، التهاب داخل چشمی (یووئیت) نیز باعث بدتر شدن سردرد فرد مبتلا می‌گردد.

 

تغیین نمره عینک

معنی نمره عینک و شماره های چشم چیست؟

منظور از انکسار در واقع مسیری است که شعاع‏های نورانی از روی اشیای موجود در میدان بینایی ما تا تشکیل تصویر واضحی در داخل چشم‏ها طی می‏کنند. سیستم بینایی چشم ما بعد از دریافت نور و پردازش شعاعهای نورانی بصورت امواج الکتریکی و سپس ارسال آن بسمت مغز، منجر به همان چیزی می‏شود که ما به دیدن تعبیر می‏کنیم.

● عوامل مؤثر در انکسار نور و نمره چشم
شکل قرنیهT قدرت عدسی چشم و اندازه چشم عواملی هستند که مسئول واضح بودن تصاویر اشیا بر روی شبکیه می‏باشند. برای اینکه فردی بدون عینک بتواند بینایی کاملی داشته باشد لازم است تمامی این اجزا در تناسب با یکدیگر باشند. در غیر اینصورت عیوب انکساری شامل نزدیک بینی ،دوربینی هیپروپی آستیگماتیسم و پیرچشمی ایجاد می‏شود.
عیوب انکساری با واحدی بنام دیوپتر اندازه‏گیری می‏شود. دیوپتر نشان‏دهنده میزان نمره عینک شماست. هرچه میزان دوربینی یا نزدیک‏ بینی بیشتر باشدT نسخه عینک شما نمره بالاتری دارد.

● دید ۱۰/۱۰ به چه معناست؟
دید بیماران با تابلویی شامل اندازه های مختلف حرف E در جهات مختلف اندازه‏ گیری می‏شود. دید طبیعی دید ۱۰/۱۰ است. یعنی چنین فردی در فاصله ۶ متری ردیف ۱۰/۱۰ را می بینید. دید ۱۰/۵ بدین معناست که فرد حداکثر این ردیف را از فاصله ۶ متری می بینید در حالیکه یک فرد طبیعی این ردیف را در فاصله ۱۲ متری می بینید. بعبارت دیگر فردی با دید۱۰/۵ نصف یک فرد طبیعی دید دارد.

● نمره عینک
نمره عینک با ۳ عدد مشخص می‏شود: برای مثال شماره۱۸۰* ۵/۱ - ۵- نمره یک عینک است. عدد اول نشاندهنده میزان دوربینی یا نزدیک بینی است. علامت جلویی آن نشاندهنده نزدیک بینی علامت منفی) یا دوربینی (علامت مثبت) است. عدد دوم (۵۰/۱) نشاندهنده میزان آستیگماتیسم شماست. این عدد ممکن است با علامت مثبت یا منفی نوشته شود. عدد سوم (۱۸۰) محور آستیگماتیسم را نشان می‏دهد. برای مثال ۱۸۰ نشاندهنده افقی بودن محور آستیگماتیسم است. بنابراین شماره۱۸۰* ۵/۱ - ۵- بدین معناست که بیمار نزدیک بینی متوسط و آستیگماتیسم متوسط در محور افقی دارد.

 

 

تجویز لنز های طبی

لنز نسبت به عینك آسیبپذیرتر است و ممكن است باعث سایش قرینه چشم،تورم و عفونت آن شود. اگر لنزها به درستی تمیز نشده یا پاره شده باشند و یا به نادرستی در چشم گذاشته شده باشند ایجاد درد،قرمزی و اشك ریزش میكنند. اما امروزه لنزها علاوه بر مصارف طبی مورد استفاده آرایشی و زیبایی نیز پیدا كردهاند. شاید شما هم جزء آن دسته از خانمها و یا آقایانی باشید كه برای تغییر رنگ چشمشان از لنز استفاده میكنند.

آیا میدانید كه عوارض مصرف لنز در لنزهای رنگی غیرطبی بسیار بیشتر از لنزهای طبی است؟ شما كه برای فرار از عینك به لنز پناه آوردهاید آیا با آگاهی و تحقیق كافی این تصمیم را گرفتهاید؟ آیا انواع لنز را میشناسید؟ میدانید كه هر لنزی بسته به نوع ماده سازنده و طریقه مصرف آن به مراقبتهای ویژهای نیاز دارد؟ آیا عوارض استفاده از لنزها،چه طبی و چه رنگی را میدانید؟ پرونده این شماره به شما كمك میكند تا درستتر و با آگاهی بیشتری انتخاب كنید. اولین نكتهای كه باید به آن توجه كنید این است كه برای انتخاب نوع لنز خود حتی لنزهای زیبائی و حتما با یك متخصص باتجربه مشورت كنید تا با توجه به سلامت چشمتان،میزان بودجه و نوع كارتان برایتان لنز تجویز كند.

او ابتدا چشم شما را چك میكند تا درجه ضعیفی آن مشخص شود و سپس چشمان شما را از نظر سایز عنبیه ، قرنیه و موارد دیگر ارزیابی میكند و پس از آن لنز مناسب چشمتان را تجویز میكند. توجه داشته باشید كه چشم یكی از حساسترین اعضاء بدن است و لنز در تماس مستقیم با آن قرار میگیرد، بنابراین به راحتی میتواند به چشمان شما آسیب برساند. آخرین تحقیقات انجام شده در كشور نشان میدهد كه ۰۳ درصد از افرادی كه از لنز استفاده میكنند بهخاطر عدم آگاهی و رعایت نكردن بهداشت دچار عوارض شدید چشمی میشوند كه متاسفانه این عوارض در بعضی از مواقع منجر به كوری فرد شده است.

● لنزها به چه درد می خورند؟

زمانی كه با مشكل بینائی مواجه هستید،عینك معمولترین و سادهترین راه است. بعضیها هم از همان ابتدا جراحی را انتخاب میكنند اما عینك و جراحی برای همه مناسب نیست. مثلا اشخاصی هستند كه به علت شغل خاصشان نمیتوانند از عینك استفاده كنند یا مواردی از بیماریهای چشم مانند آستیگمات نامنظم یا قوز قرینه (نام دیگر این بیماری كراتوكونوس است كه در همین صفحه بهآن اشاره خواهیم كرد.) وجود دارد كه عینك جوابگوی آنها نیست و به همین علت است كه میلیونها نفر در دنیا، روزشان را با گذاشتن قطعات كوچك پلاستیكی (لنزهای تماسی) در چشم آغاز میكنند. استفاده از لنزهای تماسی چشمی چه با جنبه درمانی و چه با جنبه زیبایی در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است.

برخی از لنزها طوری ساخته شدهاند كه دارای ۲ قدرت متفاوت برای اصلاح دید نزدیك و دید دور هستند. در این لنزها قسمتی كه برای اصلاح دید نزدیك یا مطالعه سنگینتر است در پائین لنز قرار دارد و فرد هنگامی كه به پائین نگاه میكند تا مطالعه كند از میان آن میبیند و قسمت بالا برای دید دور است. انتخاب دیگر،لنزی است كه قدرت لازم را برای دید نزدیك به یك چشم و قدرت لازم برای دید دور را به چشم دیگر میدهد. مغز شما در اغلب موارد خود را با این وضعیت سازگار میكند و شما با این دید تركیبی ناشی از هر دو چشم،احساس راحتی خواهید كرد.

انواع لنزهای تماسی سخت و نرم

لنزها برحسب جنس،فاصله زمانی كه برای تعویض آن لازم است و قابلیت خوابیدن با لنز در شب تقسیمبندی میشوند. تمام لنزهای تماسی از انواع مختلف پلاستیك ساخته شدهاند و به دو گروه اصلی نرم و سخت تقسیم میشوند:

لنزهای نرم ۵۲ تا ۵۷ درصد آب دارند. كاملا راحت هستند و شما خیلی زود به آنها عادت میكنید. این لنزها تمام سطح قرنیه را میپوشانند و از مواد انعطافپذیر و جاذب آب ساخته شدهاند و به همین علت است كه پس از قرارگیری در چشم به شكل خود قرنیه چشم فرم میگیرند و معمولا مثل یك جسم خارجی چشم را تحریك نمیكنند. لنزهای نرم از لنزهای سخت گرانتر هستند و نیاز به رعایت اصول بهداشتی بهطور دقیق و مرتب دارند. این لنزها در تماس با دود سیگار، بخارات، اسپریها و لوازم آرایشی سریعا فاسد میشوند.

البته در صورتی كه چشم آستیگمات باشد جهت اصلاح آن به هیچوجه نمیتوان از لنزهای نرم استفاده كرد. اما لنزهای سخت نفوذپذیر به گاز اكسیژن هستند. این لنزها بخشی از قرنیه را میپوشانند و شكل خود را حفظ میكنند. شاید علت اینكه افراد كمتر از لنزهای سخت استفاده میكنند این باشد كه نسبت به لنزهای نرم مدت بیشتری طول میكشد تا فرد به آنها عادت كند. البته از طرفی این لنزها برای مدت زمان طولانیتری قابل استفادهاند یعنی نیمه عمر طولانیتری دارند و در برابر ایجاد رسوب روی سطحشان مقاومترند و راحتتر تمیز میشوند. معمولا چشم پزشكان لنزهای سخت را به كسانی توصیه میكنند كه جویای دید با كیفیت بالاتری هستند.

به طور كلی لنزهای سخت چند فایده ای دارند: یكی اینكه چون از جنس سخت هستند در زمان پلك زدن شكل خود را حفظ كرده و دید بهتری نسبت به لنز نرم ایجاد میكنند. دوم اینكه مدت زیادی عمر میكنند. البته اگر نشكنند( !مثلا اگر روی آن پا بگذارید میشكند در حالی كه لنز نرم نمیشكند.) این لنزها برخلاف نوع نرم، به راحتی پاره نمیشوند و پروتئین و چربی اشك به آن متصل نمیشود.در واقع لنزهای سخت برای افرادی كه دید قابل قبول با لنز نرم ندارند و دید با كیفیت بالا میخواهند یا آستیگماتیسم دارند كه با لنز نرم قابل جبران نیست، انتخاب مناسبتری هستند. لنزهای سخت برای درمان قوز قرنیه (كراتوكونوس) و اصلاح پیر چشمی مناسبند. مطالعات اخیر نشان داده است كه در بچه های نزدیكبین استفاده از لنزهای سخت میتواند پیشرفت نزدیكبینی را آهسته كند.

مهمترین مشكلی كه با لنزهای سخت داریم این است كه چون دوره عادت كردن وجود دارد،باید آنها را هر روز استفاده كنید اما در مورد لنزهای نرم حتی اگر یك هفته هم استفاده نشوند بعد از آن دوباره استفاده كردن از لنز نرم كاملا راحت است. از نظرمدت زمان استفاده،لنزهای سخت را میتوان چند سال استفاده كرد اما لنزهای نرم از لحاظ مدت زمان تعویض تقسیمبندی میشوند. یعنی انواع مختلف آن، مدت زمان مشخصی قابل استفادهاند و سپس دور انداخته میشوند و یك جفت لنز جدید جایگزین آنها میشود. این نوع لنز در سال ۷۸۹۱ معرفی شده است وامروزه بیشترین نوع لنز تماسی قابل استفاده است. برخی از آنها روزانه هستند یعنی فقط یك روز میتوان از آنها استفاده كرد. برخی دیگر كه شما میتوانید آنها را بهطور ممتد استفاده كنید (یعنی حتی موقع خواب هم لازم نیست آنها را از چشمتان خارج كنید) مدت تعویض یك هفتهای دارند. برخی دیگر كه فقط آن را در طول روز و نه در خواب استفاده میكنید مدت استفاده دو هفتهای دارند.

البته توجه داشته باشید كه لنزهائی كه در شب استفاده میشوند ریسك عفونت بالاتری نسبت به لنزهای روزانه دارند چون ارگانیسمهای خطرناكی كه از طریق انگشتان،پلك زدن یا محلولهای لنز وارد چشم میشوند، زیر لنز تماسی تجمع مییابند و در شب بهتر رشد میكنند و شانس عفونت قرنیه به این ترتیب زیاد میشود. لنزهای ۷ روزه یا یكماهه قابل تعویض چون نیاز به محلول لنز ندارند میزان ورود میكروارگانیسم به چشم را كاهش داده و شانس عفونت داخلی را بالا نمیبرند.

لنزهای روزانه كه اكنون در دسترس هستند از ماده هیدروژن سیلیكونی بسیار قابل نفوذ به اكسیژن ساخته شدهاند. این لنزها میزان زیادی اكسیژن را به چشم شما میرسانند و بسیار راحت و ایمن هستند. اخیرا لنزهائی با بلوك نور ماوراء بنفش هم به صورت نرم و هم سخت به بازار عرضه شدهاند كه قرنیه و چشم را از برخورد با نور مضر ماوراءبنفش محافظت میكنند. از آنجا كه لنز كاملا شفاف است با نگاه كردن به آن نمیتوان بلوكر ماوراءبنفش بودن آن را تشخیص داد پس بلوكر ماوراءبنفش بودن معمولا روی جعبه آن حك شده است. توجه به این نكته ضروری است كه لنز تماسی فقط قرنیه را از ماوراءبنفش محافظت میكند و برای محافظت از كل چشم و پوست اطراف چشم باید از عینك آفتابی استفاده كرد پس لنز تماسی بلوكر ماوراءبنفش تنها یك مكمل برای عینك آفتابی، جهت محافظت بیشتر است. لنزهای جدید دیگر، آنهائی هستند كه شكل قرنیه را تغییر میدهند و به آنها اورتوكراتولوژی )CRT(میگویند. این لنزها در طول شب استفاده میشوند و در این مدت شكل قرنیه را تغییر میدهند و در صبح و طول روز با اینكه از لنز استفاده نمیكنید دیدتان بهتر میشود.

 

 

تشخیص و درمان تنبلی چشم

 

تنبلی چشم گاهی اوقات، چشم کودک شما بی عیب و نقص به نظر می رسد، اما آیا می توان به این ظاهر سالم اطمینان کرد؟ پاسخ چشم پزشکان به این سوال ساده، یک نه قاطعانه است. چشم های تنبل ممکن است در ظاهر مشکل خاصی نداشته باشند پس از کجا بفهمید که فرزندتان دچار تنبلی چشم است یا نه؟ ادامه مطلب را از دست ندهید.تنبلی چشم

تنبلی چشم مشکلات چشم

تنبلی چشم یا "آمبلیوپی" نوعی اختلال بینایی است که اگر به موقع تشخیص و درمان نشود، فرد را از یک چشم بسیار کم بینا یا نابینا می کند. در صورت تشخیص به موقع، به راحتی و کاملا قابل درمان است.

در خصوص تنبلی چشم :آمبلیوپی حالتی است که در آن بینایی یک یا هر دو چشم بدون وجود ناهنجاری های ارگانیک و ساختمانی چشم کاهش می یابد.

آمبلیوپی یا تنبلی، نوعی اختلال چشمی است که چشم به ظاهر سالم کودک را درگیر کرده و باعث اختلال دید طبیعی آن می شود به عبارت دیگر شاید ظاهر چشم سالم باشد، اما دید کودک، حتی اگر عینک داشته باشد هم کامل نیست این حالت، زمانی اتفاق می افتد که تکامل بینایی در یک چشم به صورت طبیعی اتفاق افتاده، اما در چشم دیگر غیرطبیعی است.

ایشان همچنان ادامه داد :تنبلی چشم اغلب، فقط یک چشم را درگیر می کند، اما در برخی مواقع ممکن است در هر دو چشم نیز اتفاق بیفتد و باعث ایجاد دید ناکافی در چشم راست و چپ شود.

مسیر بینایی از تولد تا 9 سالگی تکامل می یابد و در دوران شیرخوارگی سرعت این تکامل افزایش پیدا می کند و نیز سرعتی که تنبلی چشم پیشرفت می کند به سن کودک بستگی دارد زیرا کودکان کوچکتر سریعتر به سمت کاهش بینایی پیش می روند البته برگشت و بهبودی آمبلیوپی هم در افراد کوچکتر سریعتر و بهتر است.

پس از پنج سالگی، هر چه درمان چشم تنبل بیشتر به تعویق بیفتد، احتمال به دست آوردن بینایی کامل کمتر می شود به طوری که پس از هفت تا ده سالگی، درمان هیچ تاثیری در بینایی نخواهد داشت.

تنبلی چشم علل مختلفی دارد که عبارتند از تنبلی ناشی از عیوب انکساری(یعنی ضعیفی چشم که شامل نزدیک بینی، دوربینی وآستیگماتیسم می شود)، تنبلی ناشی از انحراف چشم و نیز تنبلی ناشی از اختلاف نمره دو چشم.

درمان تنبلی چشم

در نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم، اگر دید هر دو چشم بسیار کم باشد، هر دو چشم و اگر تفاوت دید آنها زیاد باشد، چشم ضعیف تر نمی تواند تصویر واضحی از اشیاء دریافت کند و در نتیجه دچار تنبلی می شود.

لوچی یا انحراف چشم می تواند باعث دو بینی شده در نتیجه تصویر واضحی روی شبکیه تشکیل نشود بدین ترتیب مغز بتدریج برای حذف دو بینی ، تصویر چشم منحرف را حذف کرده و تنبلی چشم ایجاد خواهد شد.

دیگر عوامل ایجاد تنبلی چشم:اشکالات مادرزادی در ساختمان چشم، مانند آب مروارید و پایین افتادگی پلک، کدورت قرنیه و فاکتورهای ژنتیکی باعث می شود که چشم نتواند تصویر واضحی از اشیاء دریافت کند و بتدریج دچار تنبلی شود.

در خصوص راهکارهای پیشگیری از تنبلی چشم نیز گفت:تنها راه پیشگیری از تنبلی چشم تشخیص بموقع عوامل ایجاد کننده آن است و چون بسیاری از این عوامل برای خانواده ها ناشناخته است، چشم همه کودکان باید حداقل سه بار قبل از دبستان در زمانهای مختلف (یعنی سه ماهگی، دو تا سه سالگی و 5 تا شش سالگی) معاینه شود.

همچنین در خصوص نحوه درمان تنبلی چشم میتوان گفت:زمانی که تنبلی در نتیجه عیوب انکساری ایجاد شود اولین اولویت در درمان ، تصحیح از طریق عینک خواهد بود و پس از آن باید کودک را به استفاده از چشم ضعیف وادار کر که این کار معمولا با بستن چشم سالم برای هفته ها یا ماه ها صورت می گیرد.

بهترین سن برای درمان تنبلی چشم قبل از هفت سالگی است زیرا هنوز سیستم بینایی ثبات و استحکام لازم را پیدا نکرده و احتمال بیشتری وجود دارد که بینایی به حالت اول برگردد.

به والدین توصیه میشود :در صورت تشخیص تنبلی چشم ، حتما تا پایان ده سالگی پیگیر وضعیت بینایی و تغییرات عیوب انکساری کودک باشید و اگر متخصص توصیه کرد چشم کودک را ببندید، طبق دستور او عمل کنید و چشم کودک را کمتر یا بیشتر از زمان تعیین شده نبندید.

در پاسخ به این سوال که عدم درمان تنبلی چشم چه عوارضی به دنبال دارد، گفت:اگر تنبلی چشم درمان نشود، کاهش بینایی جدی و دائمی در چشم تنبل رخ می دهد، دید سه بعدی از بین می رود و اگر چشم سالم بیمار شود یا به آن آسیبی برسد، ممکن است فرد تا آخر عمر از بینایی ضعیف رنج ببرد.

اپتومتریست ها در پایان به نقش والدین در درمان این بیماری اشاره و تاکید کرد:والدین نقش مهمی در تشخیص و درمان تنبلی چشم کودک خود دارند چشم پزشک نیز می تواند والدین را درباره نحوه درمان تنبلی راهنمایی نماید، اما مسئولیت انجام درمان اصلی بر عهده والدین است زیرا هر کودکی از بستن چشم سالم خود امتناع می ورزد چون برای دیدن اشیا به چشم سالم خود وابسته است، اما والدین باید کودک خود را برای انجام آنچه که به نفع اوست، تشویق و حتی وادار نمایند.

پزشکان مجرب درمانگران حکیم و ساعات حضورشان

  • 1
  • 2